تحقق اقتصاد مقاومتی با مشارکت مردمی

جلسه ای با موضوع استقلال خانواده و اقتصاد مقاومتی با حضور متخصص طب سنتی و مهندس کشت گیاهان دارویی سرکار خانم نادری پور صورت گرفت.

یکی از راه کار های عملی و تحقق اقتصاد مقاومتی صرفاً با مشارکت مردمی امکان پذیر است و لاغیر.

مهندس کشت گیاهان دارویی گفتند برای بالا بردن مشارکت مردمی باید از هر نوع فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد.  فضایی باید بر جامعه حاکم گردد که همه مردم خودشان را مولد در اقتصاد و شریک در پیشرفت و مقاومت کشور حس کنند و بر آن ببالند. باید فضایی به وجود آید که مردم هر فعالیت تولیدی را که خود را در آن توانمند می بینند، انجام دهند. مثلاً اگر فردی در حیاط منزل یا زمین کنار منزل خود می تواند کاشتی انجام دهد خود را مقید و مفید بداند و انجام دهد. اگر فردی می تواند منزل خود را به کارگاهی تولیدی تبدیل کند و در کنار سایر فعالیت های خود به تولیدات دیگری دست بزند، این کار را با علاقه انجام دهد. اگر خانواده ای در کنار فعالیت عادی خود می تواند با رعایت مسائل مختلف نظیر امور بهداشتی ، اهتمام ورزد، جانانه و با اشتیاق به این امر اقدام کند و اقدام خود را در راستای خودکفائی و خوداتکایی خود و کشور بداند و حس کند که این عمل او مشکلی از مشکلات کشور و ملت را حل می کند. به عبارتی تولید مردمی می گردد و مردم مستقیماً با تولید درگیر می شوند.

 

 

وی افزود ، گیاهان دارویی با توجه به تنوع و گستردگی آنها و خواصی که در درمان بیماری های مختلف دارند و همچنین بی ضرر بودن آنها در مقایسه با داروهای شیمیایی امروز در دنیا با استقبال خوبی مواجه شده اند.

همه این مسائل بیانگر این مطلب است که می توان با برنامه ریزی منظم و دقیق و مناسب بر روی گیاهان دارویی، روند تولید و اقتصاد را تقویت کرد.

  نادری پور در این باره می گوید: «خوشبختانه ایران با توجه به تنوع آب وهوایی بهترین محیط برای کاشتن گیاهان دارویی و یا بهره برداری از گیاهان دارویی خودرو است. به همین دلیل می توان از این صنعت پرسود و پربازده برای مصرف داخلی استفاده کرد به ویژه آنکه با توجه به شرایط خاص کشور و فضای اقتصاد مقاومتی که وجود دارد می توان از گیاهان دارویی به بهترین وجه استفاده کرد .

   به گفته این متخصص، خوشبختانه در سال های اخیر، گرایش مردم به طب سنتی و ایجاد تقاضا و بازار مصرف گیاهان دارویی افزایش یافته و در صنعت کشاورزی رونق زیادی حاصل شده است که اگر به مردم در این زمینه آموزش داده شود و راه صحیح استفاده از گیاهان دارویی را فراگیرند می توانند حتی در منازل و باغچه های خود این گیاهان را پرورش دهند و از خواص فراوان آنها بهره مند شود.

این متخصص به خواص معجزه آسای گیاهان دارویی نیز اشاره می کند : «تاثیرات آنها بر چربی های خون، سردرد، میگرن، بیماری های عفونی، حافظه، دیابت، زخم های ناشی از سوختگی و… را می گوید »

 وی همچنین یادآوری می کند: با توجه به کمبود منابع آب در کشور کشت گیاهان دارویی در استان های مختلف بسیار سودآور است زیرا زمینه اشتغال، صادرات و در نتیجه تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم می کند.

گفتنی است این جلسه با حضور بیش از  120نفر از بانوان تحت حمایت موسسه در محل کارگاه آموزشی توسط واحد آموزش و پژوهش برگزار شد.

پاسخی بگذارید