مهارت های ارتباطی فرصتی است برای تعیین چارچوب های زندگی مشترک

جلسه ای برای دختران دوران عقد ( مزدوجین ) با حضور مربی ستاد ازدواج نهاد رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی جناب آقای استاد دباغی صورت گرفت ، که این آموزش ها به مدت ۹ جلسه ادامه خواهد داشت .

استاد دباغی گفتند معمولاً دوران عقد را دوران شناخت می نامند. این دوران طلایی باعث می شود که دختر و پسر بهتر یکدیگر را شناخته و با روحیات و خواسته های هم آشنا شوند. در دوران عقد بسیاری از مهمترین شناخت ها صورت می گیرد.

این دوران زمان خوبی است تا زن و مرد با خصوصیات اخلاقی و شخصیتی هر یک آشنایی کامل پیدا کنند و بتوانند خود را برای یک زندگی مشترک و موفق آماده سازند.

دباغی در رابطه با اهمیت دوران عقد گفتند : برای دختر و پسر که از کودکی در کنار خانواده خود زندگی کرده اند و با اعضای خانواده مانوس بوده اند، جدایی ناگهانی دشوار است و این امر ممکن است سبب ایجاد خلا عاطفی برای آنها گردد. لذا دوران عقد فرصتی است تا به تدریج هم دختر و پسر و هم خانواده های آنها آماده پذیرش و تحمل این جدایی شوند.

 دختر و پسر که تا چندی پیش از این، با یکدیگر ناآشنا و بیگانه بوده اند، برایشان سخت است که یک باره در کنار هم قرار گیرند و زندگی مستقلی را آغاز کنند. دوران عقد میتواند این فرصت را برای آنها فراهم سازد تا با انس و همدلی که به مرور زمان نسبت به یکدیگر پیدا میکنند، با آمادگی و آرامش بیشتری زندگی مشترک خود را آغاز کنند.

 

 

وی افزود اگر می خواهید ارتباطی سالم، منطقی و پربار داشته باشید، یادگیری مهارت های ارتباطی را جدی بگیرید. مهارت های ارتباطی فرصتی است برای تعیین چارچوب های زندگی مشترک و پاسخ مثبت دادن به احساسات و عواطف همسر. علامت این که کسی مهارت های ارتباطی کافی ندارد این است که معمولا سخنان و رفتارهای نسنجیده هر چند کوچک و به شوخی دارد که می تواند یک دلخوری بزرگ به وجود آورد و شیرینی روابط را کم کند.

ارتباط با همسر و خانواده اش به طور مستقیم یا غیرمستقیم به صورت کلامی و غیرکلامی، آگاهانه یا ناآگاهانه، انتقال دهنده پیامی است، پس باید اندیشید که هر بار چه پیامی می دهید .

فردی که همسر خود را دوست دارد، در برخورد با او، صداقت را سرلوحه رفتار و گفتار خود قرار می دهد. «صداقت است که آدمی را نیکوکار می کند و نیکوکاری به بهشت راه پیدا می کند». همسران صادق، دروغ نمی گویند و دورویی نمی کنند و به وعده های خود عمل می کنند در حالی که ملزم به گفتن همه چیز هم نیستند.

وی همچنین یادآوری می کند برای دستیابی به آرامش کامل، باید توکل بر خدا و توسل به راهنمایان دینی را سرلوحه برنامه زندگی مشترک قرار داد

گفتنی است این جلسه با حضور ۲۰ نفر از مزدوجین تحت حمایت موسسه در محل کارگاه آموزشی توسط واحد مشاوره و پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار شد.

پاسخی بگذارید